Miejscowość: 39-200 Dębica, ul. Wielopolska 141 a
Właściciele: A. Ligęza i A. Gałat
Rok założenia: 2004 (projekt – 2016)
Powierzchnia: 0,5 ha
GPS: 50.044755, 21.440320
Dane teleadresowe: 39-200 Dębica, ul. Wielopolska 141 a, tel. +48 694 512 918,
+48 604 964 863, e-mail: kontakt@manufaktura-win.pl
Podkarpacka Manufaktura Win to wspólny projekt dwóch winiarzy: właścicieli winnic Wierzchowina i Mieszko. Początki tych winnic sięgają roku 2004. Zawsze związani byliśmy z ziemią poprzez naszych ojców i dziadków. Założenie winnic to pomysł na odmianę krajobrazu w naszym regionie, oraz miłość do wina i tęsknota za zielonymi wzgórzami obsadzonymi winoroślą.
W realizacji naszych marzeń pomógł nam udział w programie szkoleniowym „Podkarpackie Winnice” realizowanym w latach 2004 – 2006. Umiejętności teoretyczne i praktyczne wzbogaciły wyjazdy do gospodarstw winiarskich w kraju i zagranicą. Aktywnie działamy w Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia oraz Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy Vinum Pro Cultura gdzie dalej pogłębiamy swoją wiedzę oraz czynnie uczestniczymy w integracji środowiska winiarskiego.
Nasze wina powstają w winnicach zlokalizowanych na granicy Kotliny Sandomierskiej a Pogórzem Karpackim. To obszar rozciągający się od doliny Wisłoki na zachodzie, w bliskim sąsiedztwie miasta Tarnowa – „polskiego bieguna ciepła”, po krętą dolinę Wisłoka na wschodzie .
Jedna z winnic położona jest we wsi Łęki Dolne. Miejsce to jest odległe od cywilizacyjnego pędu w którym cisza aż kłuje w uszy. Z bliska można podglądać pasące się sarny lub śledzić jastrzębie szybujące na niebie a wieczorem słuchać popisujących się swoim śpiewem ptaków, które zamieszkują pobliskie zagajniki. Gospodarstwo wciąż rozrasta się i modernizuje przez co prowadzenie winnicy jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Do obsadzenia winoroślą jest tu jeszcze parę hektarów.
Druga winnica swoje siedlisko posiada na południowych peryferiach Dębicy. Jest to miejsce wymarzone dla winnicy, dobrze nasłoneczniony stok o skłonie południowo-zachodnim, do tego dobra gleba, której podstawą stanowi flisz karpacki, niejednorodna, krucha, łatwo rozsypująca się osadowa mieszanina łupków, margli, glin, iłów i piaskowców z dużą zawartością wapnia. To bardzo urokliwe i spokojne miejsce, widać stąd panoramę miasta oraz sąsiednie wzniesienia porośnięte lasem bukowym.
Zwiedzanie winnicy: TAK
Uprawiane odmiany winorośli: przerobowe
Regent, Rondo, Roesler, Seyval Blanc, Hibernal, Bianca, Muskat Odeski, Bianca, Sibera.
Sprzedaż i degustacja win: TAK
Organizacja szkoleń, pokazów, prezentacji: TAK
Toaleta: TAK
Możliwy dojazd do obiektu: Własnym środkiem transportu, 50 km od Jasła, 4 km od centrum Dębicy
Miejsca parkingowe:
samochody osobowe TAK
Ciekawe miejsca w okolicy:
Rekonstrukcja średniowiecznego grodu słowiańskiego w Stobiernej, wieże i drewniane chaty, z których utworzono miejsca noclegowe i karczmę z daniami regionalnymi.