Muzeum Regionalne w Jaśle jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Miasto Jasło. Zgodnie ze Statutem i Ustawą o Muzeach zajmuje się gromadzeniem, ochroną i inwentaryzacją eksponatów. Szczególny nacisk w prowadzonej działalności położony jest na pozyskiwanie eksponatów związanych z historią miasta Jasła powiatu jasielskiego i ich mieszkańców. Muzeum Regionalne w Jaśle powstało w roku 1969, z przekształcenia w instytucję państwową społecznego Muzeum Regionalnego PTTK. Statut tej instytucji został zatwierdzony przez Ministra Kultury i Sztuki w dniu 1 marca 1969 r.
Zbiory Muzeum ilustrują dzieje miasta i jego mieszkańców, a także kontaktów międzyludzkich, w tym transgranicznych. Muzeum posiada bogate blisko 50-letnie doświadczenie w organizacji wystaw i popularyzacji wiedzy o kulturze i historii. Poprzez ekspozycje stałe, wystawy czasowe i działalność edukacyjną, popularyzuje wiedzę o historii powszechnej i lokalnej.
Od początku swojego istnienia jest to instytucja posiadająca dwa działy merytoryczne: etnograficzny (pełne stroje oraz elementy ludowych strojów pogórzańskich oraz łemkowskich, duży zbiór chust oraz w mniejszej ilości tradycyjne obuwie, nakrycia głowy oraz biżuteria ludowa; obiekty dawnej i współczesnej sztuki ludowej, głównie rzeźby w drewnie; eksponaty dotyczące tradycyjnych rzemiosł wiejskich – wyroby ceramiczne, narzędzia i wyroby tkackie, narzędzia oraz wyroby kowalskie i stolarskie; różnego rodzaju narzędzia rolnicze oraz sprzęty gospodarskie) i historyczny.
Dział historyczny jest znacznie rozbudowany, gdyż w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. W zbiorach sztuki na wyróżnienie zasługują rzeźby gotyckie, Muzeum posiada również kilkanaście rzeźb barokowych z XVIII wieku. W zbiorach malarstwa znajduje się kilkanaście ikon. W zbiorach malarstwa olejnego na płótnie najstarsze są portrety sarm akie z XVII i XVIII wieku i zbiór kilkunastu portretów mieszczańskich z XIX wieku. Najliczniejsza jest jednak kolekcja malarstwa Ignacego Pinkasa. Muzeum specjalizuje się w kolekcjonowaniu obrazów artystów związanych z miastem Jasłem i stąd w zbiorach znajdują się miedzy innymi prace Apolinarego Kotowicza, Seweryna Bieszczada, Jana Wodyńskiego, Jerzego Brandhubera, Stanisława Szczepańskiego, Stanisława Witowskiego – Iskrzyniaka i kilku innych. W zbiorach artystycznych bardzo bogaty jest zbiór eksponatów z zakresu rzemiosła artystycznego. Oprócz stylowych mebli , w większości z XIX wieku, na szczególną uwagę zasługuje XVIII-wieczna sekretera i komplet mebli w stylu biedermeier. Muzeum posiada także cenny zbiór stylowych zegarów od XVII do początku XX wieku. Interesujący jest też zbiór porcelany z XVIII – XIX wieku, w tym kilkunastu okazów porcelany miśnieńskiej a także zbiór fajansów oraz sreber mieszczańskich z XIX i XX wieku. Kolekcję rzemiosła artystycznego uzupełnia zbiór szkieł polskich i śląskich z XIX i początku XX wieku.
Dodatkowo Muzeum posiada wyodrębnione zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. Muzeum posiada także archiwa: historyczne i etnograficzne, w których gromadzi się dokumenty i fotografie dotyczące zbiorów obu tych działów.
Od ponad 20 lat systematycznie współpracuje z muzeami na Słowacji, w tym w Trebisovie i Michalowcach, co pozwala na wzajemne poznanie historii i kultury obu społeczeństw. Szczególnie intensywnie współpracuje z Muzeum w Trebisovie. W ramach tej współpracy rokrocznie odbywają się minimum dwie wystawy jedna w Jaśle, druga w Trebisovie. Są to ekspozycje ukazujące zarówno zbiory współpracujących instytucji, jak i artystów plastyków. Dzięki współpracy instytucji muzealnych mieszkańcy współpracujących miast mieli szansę poznać kulturę i historię swoich sąsiadów.
Muzeum włącza się również w organizację wielu wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Jaśle, adresowanych zarówno do mieszkańców, jak i do przybywających licznie gości z Polski i zagranicy. Muzeum Regionalne w Jaśle posiada niezwykle istotne zbiory muzealne, przedstawiające historię i dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. Muzeum dysponuje niezbędną wiedzą merytoryczną w zakresie zachowywania dziedzictwa kulturalnego i organizowania działalności w tym zakresie, w szczególności wystaw muzealnych i plenerowych. Ma możliwość gromadzenia i udostępniania eksponatów w postaci fotografii, dokumentów, dzieł sztuki, itp., które zostały wpisane do inwentarza muzealnego i zgodnie z ustawą mogą być eksponowane jedynie w placówkach muzealnych.
Muzeum jest też pierwszą jednostką kultury, do jakiej kierują się osoby zainteresowane historią i kulturą stanowiąc naturalne centrum informacji o historii i kulturze lokalnej i region.
Siedzibą Muzeum Regionalnego w Jaśle jest budynek stanowiący dar doktora Stanisława Kadyiego dla miasta Jasła z 1980 roku. Budynek ten stanowił dom dr Stanisława Kadiego. Zgodnie z jego wolą zawartą w testamencie dom dr Stanisława Kadiego został przekazany i zaadoptowany na potrzeby muzeum.