Jasło Miasto Młodzieży
Warsztaty rozwojowo-psychologiczne, skutecznego uczenia się, asertywności i samoobrony, zajęcia fotograficzne i poetyckie to wydarzenia, w których miała okazję w ciągu minionych trzech miesięcy uczestniczyć jasielska młodzież w ramach przedsięwzięcia „Jasło Miasto Wiedzy: Miasto Młodzieży”
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z Generatorem Nauki GEN przygotowała dla młodzieży ciekawą ofertę bezpłatnych warsztatów, dzięki którym mogli rozwijać kreatywność i pasje, wypowiadać się i angażować się w sprawach ważnych dla młodych, ale przede wszystkim mieli okazję do spotkań z rówieśnikami i wspólnych twórczych działań. W wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 211 osób w wieku 13-19 lat.
W trakcie dwudniowych warsztatów asertywności i samoobrony „Wendo dla dziewczyn” nastolatki uczyły się jak w różnych życiowych sytuacjach przestać czuć się bezbronną oraz jak reagować na przemoc. WenDo to technika, która wzmacnia poczucie pewności siebie i własnej wartości. Warsztaty poprowadziła Karolina Suska – edukatorka, trenerka WenDo, tutorka. Absolwentka Szkoły Liderów PAFW, Akademii Liderów Kultury i Szkoły Trenerów.
Młodzież biorąca udział w cyklu warsztatów rozwojowych „Miasto Młodych” szukała odpowiedzi na pytania: Jaki masz wpływ na twoje miasto? Jak Twoje pomysły zamienić w działanie? Jak możesz wzmocnić siebie, żeby łatwiej działać z innymi? Pierwsza część warsztatów dotyczyła tego, jak zacząć “coś” od zera, mając tylko marzenia/idee/pomysły i chęci, jak szukać sojuszników, a działania tworzyć tak, by odpowiadały potrzebom. W drugiej części warsztatów uczestnicy przyglądali się własnym kompetencjom miękkim, takim jak komunikatywność, asertywność, organizacja czasu i pracy, dostosowywanie się do zmian, współpraca w grupie, inteligencja emocjonalna, i dowiedzieli się, jak je doskonalić. Poznali strategie wspierające rozwój odporności psychicznej, a także umiejętność radzenia sobie z trudnościami i troski o siebie samego. Warsztaty prowadziły psycholożka Monika Kaleta i Ewelina Jurasz, animatorka i dyrektorka BWA w Krośnie.
Uczestniczący w warsztatach „Fajne Fotki” dowiedzieli się, jak odpowiednio ustawiać aparat w swoim telefonie, jak prawidłowo dbać o światło i kompozycję oraz jak robić ciekawe i jednocześnie dobre technicznie zdjęcia. Warsztaty poprowadził Artur Michelis – fotograf mający za sobą kilkadziesiąt wystaw fotograficznych w całej Polsce i za granicą. Na co dzień realizuje reportaże z różnych wydarzeń oraz sesje zdjęciowe tj. portret, moda, biznes, gastronomia, krajobraz czy sport.
Działanie „Poezja z odzysku, poezja codzienności” było podzielone na dwie części – spotkanie autorskie z elementami dyskusji oraz warsztaty literackie z dr. Jakubem Kornhauserem, wykładowcą, tłumaczem, redaktorem, poetą. Autor, na przykładach różnych tekstów poetyckich wspólnie ze słuchaczami zastanawiał się nad ich powstawaniem i znaczeniem dzisiaj. Osoby biorące udział w warsztatach poznały różne formy tekstowych zapożyczeń i spróbowały się z nimi zmierzyć. Prowadzący warsztaty zachęcał młodzież do obserwowania świata i korzystania we własnej twórczości z tego, co codziennie nam przynosi.
„Warsztaty skutecznego uczenia się” prowadziła dla młodzieży trenerka i bibliotekarka Agata Warywoda. Uczestnicy spotkania sprawdzili kiedy i w jaki sposób najlepiej im się uczyć,