juniwersytet

Startuje nowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle w semestrze zimowym 2022-23. Rekrutacja rozpocznie się 19 września o godz. 10:00 i potrwa do 26 września (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne. Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Jaśle od początku powstania Filii…

Czytaj dalej ...
konkurs łukasiewicz

Wakacyjny konkurs plastyczny „Jasło w roku Łukasiewicza”

W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza. Z tej okazji Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnym konkursie plastycznym „Jasło w roku Łukasiewicza”. W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w 3 kategoriach wiekowych: od 6 do 8 lat, od 9 do 13 lat,…

Czytaj dalej ...
kiwon

Rok Łukasiewicza – na skwerku stanął kiwon pompowy

Rok Łukasiewicza – na skwerku stanął kiwon pompowy   Na skwerku przy skrzyżowaniu ul. Rynek i Koralewskiego pojawił się kiwon pompowy użyczony bezpłatnie miastu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie Oddział w Sanoku. Jest to forma ekspozycji promująca przemysł naftowy i gazowniczy w związku z obchodami roku Ignacego Łukasiewicza. Ekspozycja zaplanowana została…

Czytaj dalej ...
Ignacy łukasiewicz

200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza

8 marca mija 200 lat od urodzin Ignacego Łukasiewicza – Honorowego Obywatela Miasta Jasła, niezwykłego wynalazcy i społecznika. Ignacy Łukasiewicz został ustanowiony przez Sejm RP jednym z patronów roku 2022. Dzisiaj przypominamy o związkach tego wybitnego człowieka z naszym miastem. W Jaśle w rynku funkcjonowała apteka powiatowa, którą prowadziła rodzina Palchów. W 1851 r. zmarł…

Czytaj dalej ...

Związki Ignacego Łukasiewicza z Jasłem

Droga życiowa urodzonego pod Mielcem Ignacego Łukasiewicza wiodła przez wiele miejscowości. Już na samym początku na drodze tej znalazły się: Rzeszów, Łańcut, Lwów, Kraków i Wiedeń. Jak powszechnie wiadomo, po pierwszym wielkim sukcesie, jakim było zapalenie latem 1853 r. w lwowskim szpitalu pierwszej na świecie lampy naftowej, Łukasiewicz dość niespodziewanie opuścił stolicę Galicji i przeniósł…

Czytaj dalej ...

Rynek 17: apteka Łukasiewicza

W tym domu w latach 1857-1864 prowadził aptekę wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz honorowy obywatel miasta Jasła, założyciel pierwszej destylarni ropy w Ulaszowicach – głosi napis na tablicy umieszczonej na budynku, w którym kiedyś Ignacy Łukasiewicz prowadził swoją aptekę. Tablica upamiętniająca jednego z najwybitniejszych Polaków, twórcę przemysłu naftowego, to początek starań o przywrócenie dawnej aptece symbolicznego…

Czytaj dalej ...

Tutaj był surowiec i ludzie

O działalności Ignacego Łukasiewicza i jego dziedzictwie mówią Zbigniew Balik, emerytowany dyrektor Podkarpackich Zakładów Rafineryjnych i rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, Jedliczach i Jaśle oraz Adam Nowak, emerytowany dyrektor Przedsiębiorstwa Poszukiwań Nafty i Gazu w Jaśle. Czy Ignacy Łukasiewicz był znany w Jaśle bardziej jako farmaceuta, czy jako nafciarz? Zbigniew Balik: I jedno, i drugie. Był magistrem…

Czytaj dalej ...

Jasło: Spotkanie z „Apteką Łukasiewicza”

Na czym polegała praca aptekarza w czasach Łukasiewicza, a jakie wyzwania stoją przed współczesnymi farmaceutami? Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy konferencji „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”. W spotkaniu poświęconym wpływowi zmian demograficznych na opiekę medyczną i farmaceutyczną wzięli udział lekarze i farmaceuci z całego regionu, a także przedstawiciele władz miasta oraz społeczności…

Czytaj dalej ...