Integracja poprzez zabawę – piknik międzyosiedlowy
Konkurencje sprawnościowe, występy wokalistów oraz zespołów regionalnych towarzyszyły sportowo-artystycznemu piknikowi, który odbył się w sobotę, 16 września br. na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 16 miejskich osiedli. Celem pikniku była integracja i lepsze poznanie swoich sąsiadów, poprzez zmagania sportowe i zabawę.
– Na koniec lata zaproponowaliśmy naszym mieszkańcom piknik międzyosiedlowy. To forma konkurencji, ale również zabawy. Pozwala on także zaprezentować możliwości każdego z osiedli. Drużyny nie rywalizują ze sobą o miejsce na podium, ale najważniejsze jest to, aby ukończyć daną konkurencję. Wierzymy, że tego typu wydarzenia będą integrować jaślan. Wszyscy bawią się świetnie – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Imprezę rozpoczęło losowanie kolejności drużyn, biorących udział w konkurencjach sportowych. Rywalizacja ekip osiedlowych, składających się z zawodników ze wszystkich przedziałów wiekowych, dostarczyła drużynom, jak i głośno dopingującym ich kibicom, mnóstwo emocji. Nie zabrakło konkurencji z tzw. „przymrużeniem oka”, jak strzał na bramkę w alkogoglach, co stanowiło spore wyzwanie dla zawodników, bo świat w takich okularach wyglądał dziwnie, a i bramki miały mniejsze rozmiary od standardowych.
Na dzieci czekały dmuchańce i stanowiska, gdzie można było przyozdobić buzie w wesołe, kolorowe rysunki. Jeśli ktoś poczuł się głodny, to czekały na niego punkty gastronomiczne, gdzie nieodpłatnie serwowano m.in. kiełbaski oraz zapiekanki. Chętni jaślanie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle winnego baneru, z których później, w formie kolażu powstanie projekt graficzny, nawiązujący do realizowanego przez Miasto Jasło projektu: „Jasło – moje miasto, mój dom”. Fanom występów artystycznych swoje umiejętności wokalne, instrumentalne i taneczne zaprezentowali młodzi mieszkańcy Jasła.
Na scenie wystąpiły, zarówno wokalistki Jasielskiego Domu Kultury, m.in.: Karolina Polak i Laura Gondek, kształcące swój głos pod kierunkiem Ewy Grzebień, jak i wykonawcy ze wszystkich 16 osiedli. Duet: Ewa Tuchowska i Oliwia Górniak, utytułowane tancerki hip – hopowe zaprezentowały swój nowy układ. Nikola Wątroba, tancerka dziecięcej grupy hip – hop, działającej przy Jasielskim Domu Kultury, przedstawiła układ taneczny przygotowany pod okiem Katarzyny Korony, instruktorki tańca Jasielskiego Domu Kultury. Ubrane w ludowe stroje dzieci i młodzież z grupy „Mali Jaślanie”, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle, przybliżyły obecnym obrzędy i tańce z naszego regionu.
Piknik, oprócz integracji, służył również promocji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego. W specjalnie przygotowanym namiocie miejskim, można było oddać głos na wybrany przez siebie projekt, spośród zgłoszonych do JBO na 2024 roku.
Na zakończenie wydarzenia pamiątkowe puchary i upominki wszystkim uczestnikom sportowych, osiedlowych zmagań wręczyli Ryszard Pabian, burmistrz Jasła oraz Marek Dyląg, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Imprezę znakomicie prowadził Konrad Bilski.
Organizatorem pikniku było Miasto Jasło, natomiast realizatorem Jasielski Dom Kultury. Piknik to część przedsięwzięcia „Miasto to JA”, realizowanego w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, a finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.
JDK