Romowie są wśród nas
Tańce romskie i polskie, występy młodych akordeonistów, piosenki i wiersze zaprezentowane przez podopiecznych świetlicy romskiej oraz jasielskich przedszkolaków złożyły się na program 11. Dnia Kultury Romskiej – Romowie są wśród nas. Impreza odbyła się w sobotę (16 czerwca br.) na terenie kompleksu wypoczynkowego przy ulicy Kwiatowej.
– Pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym możemy co roku spotykać się z okazji tego święta. Władzom miasta, nauczycielom edukującym nasz dzieci na świetlicy romskiej – Marcie Mazurek, Paulinie Kościelniak i Jerzemu Łąckiemu. Dziękuję mojej żonie, Agnieszce, bez której nie byłoby świetlicy romskiej i wielu spotkań z wami, drodzy państwo. A także wszystkim ludziom dobrej woli i sponsorom wspierającym nas od lat. Stwierdzam z całego serca romskiego, że dwie kultury, różniące się od siebie mogą żyć w zgodzie – mówił Marian Szczerba, prezes jasielskiego Stowarzyszenia „Bahtałe Roma”, podczas otwarcia imprezy.
Przybyli na to wydarzenie mogli przekonać się jak barwna jest kultura romska, która objawia się nie tylko w kolorowych strojach, ale także w tradycyjnych tańcach, pieśniach czy muzyce, w wykonaniu podopiecznych świetlicy romskiej. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się również uczniowie jasielskich szkół i przedszkoli. Ważna jest również współpraca między środowiskami.
– Przełamaliśmy wiele stereotypów. Musimy się integrować, żyć między sobą i pokonywać różnie nieporozumienia. Od lat pomaga nam też Jan Wapiński, specjalista w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. On zna nasze bolączki i przedstawia je kolejnym wojewodom i pełnomocnikom. Dzięki ponad 11 – letniej współpracy jego wiedza na temat potrzeb mniejszości romskiej w województwie jest duża i skutkuje właściwymi działaniami – podkreślała Agnieszka Szczerba, asystent miasta i powiatu do spraw dzieci, wiceprezes Stowarzyszenia „Bahtałe Roma”.
Biorący udział w imprezie, mogli skosztować potraw z grilla, waty cukrowej oraz pop cornu. Milusińscy chętnie bawili się na placu zabaw. Kulminacyjnym punktem święta kultury romskiej był występ kapeli Romani – Lawuta. Wśród gości „Dnia Kultury Romskiej” byli: zastępca burmistrza Jasła Antoni Pikul, Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych oraz Henryk Rak, przewodniczący rady miejskiej Jasła.
Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jasła. Organizatorem imprezy było jasielskie Stowarzyszenie „Bahtałe Roma” przy współudziale Miasta Jasła i Jasielskiego Domu Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Jasła. Patronat medialny sprawował m.in.: Obiektyw Jasielski.
pch(JDK)