- To wydarzenie minęło.
Festiwal Naukowy sciFestGEN#2
18 października - 09:00 - 19 października - 17:00
Głodni naukowych wrażeń? Festiwal Naukowy sciFestGEN#2 zbliża się wielkimi krokami!
Dokładnie za tydzień (18 i 19 października) w Generatorze Nauki GEN odbędzie się druga edycja Festiwalu Nauki sciFestGEN#. Na wszystkich miłośników nauki i nowych technologii czekać będzie mnóstwo atrakcji. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się widowiskowe pokazy naukowe, ciekawe warsztaty dla dzieci, symulatory, prezentacje druku 3D i VR oraz konkurs na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe. Wstęp na imprezę jest bezpłatny!
Dokładnie dwa lata temu świętowaliśmy otwarcie Generatora Nauki GEN. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do celebracji drugich urodzin nowoczesnego centrum nauki, niż udział w naszpikowanym atrakcjami festiwalu nauki. Druga edycja sciFestGEN# będzie kwintesencją tego, z czym na co dzień możecie spotkać się w Generatorze Nauki GEN. Program tegorocznej edycji festiwalu został przygotowany z myślą o sprostaniu oczekiwaniom wszystkich fanów nauki i nowych technologii bez względu na wiek. Dlatego też, jeśli jesteście gotowi na przyjęcie solidnej porcji naukowych wrażeń, a zakładamy, że tak właśnie jest, koniecznie odwiedźcie Generator 18 i 19 października.
Uwaga! konkurs
Tak, jak było to w roku ubiegłym, w piątek (18 października) salę audytoryjną Generatora Nauki Gen opanują uczestnicy konkursu na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe. Do udziału w naukowym wyzwaniu zgłosiły się zespoły, które reprezentować będą jasielskie szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe z powiatu jasielskiego. Dla uczniów i nauczycieli będzie to doskonała okazja do zaprezentowania wyposażenia szkolnych pracowni chemicznych i fizycznych, jakim dysponuje ich placówka. Dzieci podzielą się swoją wiedzą na temat nauk przyrodniczych oraz sprawdzą swoje umiejętności podczas prezentacji eksperymentów i doświadczeń naukowych.
Pokazom i prezentacjom naukowym w wykonaniu zespołów bacznie będzie przyglądać się jury konkursu, którego zadaniem będzie wyłonienie zwycięskiej drużyny. Wszystko z uwagą śledzić będą rówieśnicy uczestników piątkowej rywalizacji. Konkursowe pokazy i prezentacje odbędą się w godz. 9.10 – 10.30 i 11.45 – 13.00. Rezerwacje miejsc dla widzów prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00.
Będzie się działo!
Esencją każdego festiwalu nauki są pokazy popularnonaukowe. Widowiskowe eksperymenty i doświadczenia zawsze przyciągają pod scenę pasjonatów nauki i dobrej zabawy. Tym razem, z pewnością nie będzie inaczej. W piątek (18 października) i sobotę (19 października) Generator Nauki GEN odwiedzą: „Mądry Dzieciak” i „Heweliusze Nauki”.
„Mądry Dzieciak” zaserwuje gościom festiwalu eksperymenty, dzięki którym powietrze nie będzie miało przed Wami już żadnych tajemnic. W sobotnie przedpołudnie scena należeć będzie do „Heweliuszy Nauki”. Charyzmatyczni popularyzatorzy nauki zaprezentują jedyny w swoim rodzaju pokaz pt. “The Rubber Duck Show”. W swoich eksperymentach wykorzystają gumowe kaczuszki. Kto by pomyślał, że przedmioty, które zazwyczaj towarzyszą nam podczas kąpieli, mogą okazać się idealnym rekwizytem do przeprowadzenia pokazów związanych z fizyką, matematyką i innymi dziedzinami nauki. Warto wspomnieć, że pokaz “The Rubber Duck Show” zajął trzecie miejsce w konkursie European Science Show Competition – Science Me! 2022. Tego nie możecie przegapić!
Zapisy na piątkowy pokaz popularnonaukowy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00.
Sobotni pokaz będzie otwarty dla festiwalowych gości.
Bez zabawy z nauką i nowymi technologiami ani rusz
Festiwal Nauki sciFestGEN#2 nie mógłby odbyć się bez warsztatów popularnonaukowych i pokazów nowych technologii, które na co dzień przyciągają do GEN-u młodych mieszkańców Jasła i całego regionu. W programie festiwalu znalazły się:
- Warsztaty programowania z klockami LEGO | piątek godz. 9.00 – 10.00 i 10.30 – 11.30 (wiek: 10-18 lat)
- Warsztaty popularnonaukowe w Laboratorium Małego Naukowca | piątek godz. 9.30 – 10.30 i sobota godz. 10.00 – 10.45 (wiek: 7-10 lat)
- Warsztaty majsterkowania | piątek godz. 15.00 – 16.00 (wiek 13-17 lat) – zbudujemy maszynę Goldberga i sobota 14.00 – 15.00 (wiek: 10-12 lat)
Na warsztaty obowiązują zapisy. Prowadzimy je pod numerem tel. 13 448 25 00.
Równie ciekawie zapowiadają się atrakcje, które na gości festiwalu czekać będą w pracowni druku 3D i VR. Amatorzy mocnych wrażeń będą mogli zafundować sobie spacer po wirtualnej desce strachu na wysokości dachu drapacza chmur. Znajdzie się też coś dla fanów drukowania trójwymiarowych przedmiotów. Nasze drukarki 3D będą w tym dniu pracowały w pocie czoła. Co więcej, uczestnicy festiwalu będą mogli spróbować swoich sił w projektowaniu prototypów. Z wykorzystaniem specjalnego programu stworzą brelok ze swoim imieniem, który po wydrukowaniu zabiorą z sobą do domu.
Prawdziwym hitem będą jednak pokazy projektowania 3D przygotowane przez edukatorów Silesia 3D. W sobotę w godz. 10.00 – 16.00 w pracowni druku 3D stanie aż osiem stanowisk pracy z długopisami 3D. Najmłodsi goście festiwalu będą mogli stworzyć trójwymiarowe rysunki i modele. W pracowni znajdzie się również ekran, na którym wyświetlane będą modele 3D, po wcześniejszym zeskanowaniu postaci uczestnika festiwalu. Do wygenerowanego modelu można dodać humorystyczne elementy, jak choćby uszy elfa, czy też powiększony nos. Tego rodzaju zabawa z drukiem 3D to genialna atrakcja zarówno dla dzieci (dzieci w wieku 5-6 lat pod opieką rodzica lub opiekuna), jak też dorosłych.
Młodzi i zdolni też mają głos
Organizacji Festiwalu Nauki sciFestGEN# przyświeca idea, która w centrum uwagi stawia gotowych do zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń i kompetencji młodych ludzi. Nie tylko konkurs na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe jest potwierdzeniem dla tak postawionej tezy. Festiwal jest również świetną okazją do przedstawienia osiągnięć młodych mieszkańców Jasła i okolic oraz umiejętności, jakie na swoich uczelniach zdobywają studenci.
W piątek i sobotę, w GEN-ie gościć będą uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, którzy zaprezentują dwa autorskie projekty. Jednym z nich będzie łazik. Drugim zaś rakieta „MIRABILIS”, którą uczniowie „Ekonomika” skonstruowali podczas zajęć w ramach Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki.
Studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie mierzyć będą komponenty masy ciała oraz sprawdzą koordynację wzrokowo-ruchową uczestników festiwalu. To jednak nie wszystko, co krośnieńska uczelnia przygotowała na piątek i sobotę. Studentki kierunku Pielęgniarstwo przybliżą bowiem specyfikę zawodu pielęgniarki.
W holu i na dziedzińcu Generatora Nauki GEN staną też symulatory lotu samolotem i samochodu oraz eksponaty – prace zaliczeniowe studentów Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle.
Szczegółowy program Festiwalu Naukowego sciFestGEN#2 znajdziesz TUTAJ.
Generator Nauki GEN