Wszystko o grzybach w Generatorze Nauki GEN
Grzybobranie cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, łącząc miłość do natury z przyjemnością odkrywania smaków grzybów. W polskich lasach można spotkać wiele gatunków grzybów, w tym trujące, jadalne i niejadalne. Wiedza na ten temat może zatem okazać się niezwykle przydatna, szczególnie w przypadku osób, które jeszcze nie połknęły bakcyla grzybobrania. Dlatego też, przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaśle postanowiliśmy zorganizować warsztaty dla dzieci i spotkanie dla osób dorosłych – „Grzybobranie bez tajemnic”. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższy czwartek (26 września br.) jest bezpłatny.
Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy ciekawe warsztaty – „Bezpieczne Grzybobranie: Jak Rozpoznać Grzyby Jadalne i Trujące?”. To będzie dla nich doskonała okazja, aby nauczyć się, jak rozpoznawać grzyby w lesie, a także zrozumieć zagrożenia, które mogą czyhać w naturalnym środowisku. Dzieci dowiedzą się, które grzyby są jadalne, a które trujące, poprzez praktyczne zajęcia i prezentacje. Przy wsparciu pracowników jasielskiego Sanepidu dokonają oceny i zidentyfikują grzyby podczas specjalnie przygotowanej wystawy, ucząc się, jak ważna jest ostrożność i dokładność w rozpoznawaniu grzybów. Dowiedzą się również jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czyhać podczas grzybobrania, takie jak kleszcze i choroby z nimi związane, a także inne zagrożenia, jak kontakt z trującymi roślinami, oraz jak się przed nimi chronić.
Zajęcia odbędą się w godz. 9.00 – 9.45 i 10.00-10.45. Do udziału w warsztatach zapraszamy uczniów kl. III-V szkoły podstawowej. Zapisy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00 lub 13 448 25 07.
Do udziału w czwartkowym wydarzeniu zapraszamy również osoby dorosłe. „Grzybobranie bez tajemnic” będzie doskonałą okazją do tego, aby omówić zasady bezpiecznego grzybobrania, rozpoznawanie grzybów jadalnych i trujących oraz praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć błędów. Eksperci Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle podzielą się z uczestnikami spotkania wiedzą na temat przygotowania się do wyprawy do lasu, w tym odpowiedniego wyposażenia i technik zbierania grzybów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa grzybów, która umożliwi dokładne zapoznanie się z różnorodnością gatunków i ułatwi ich identyfikację w terenie.
Spotkanie dla osób dorosłych odbędzie się w godz. 15.00 – 16.00. W tym przypadku nie obowiązują zapisy.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie mobilna wystawa modeli grzybów. Prezentacja wystawy potrwa do 4.10.2024 r. w godzinach pracy Generatora Nauki GEN.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Generator Nauki GEN