Od maja br. bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego poszerzają zakres wiedzy oraz nabywają nowe umiejętności dzięki udziałowi w projekcie Biblio-potrzebni!, realizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
16 maja br. bibliotekarze wzięli udział w wizytach studyjnych w bibliotekach województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. W Dębicy mieli okazję obejrzeć niedawno zmodernizowany budynek Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz jego wyposażanie. Dodatkowo wzięli także udział w szkoleniu towarzyszącemu wizycie: „Czytanie i animowanie na magicznym dywanie” nt. aktywizowania najmłodszych czytelników do wspólnych działań edukacyjno-kulturalnych. Także tych z wykorzystaniem dostępnych w bibliotece pomocy interaktywnych. Każdy mógł przetestować działanie „Magicznego dywanu” oraz tablicy multimedialnej. Spotkanie było również okazją do wymiany spostrzeżeń związanych z programami zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz ofertą kierowaną dla najmłodszych.
W czasie wizyty w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek (Filii Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie) bibliotekarze mieli szansę poznać nowe rozwiązania architektoniczne na przykładzie noszącej miano „Bryły roku 2014”, biblioteki gminy Skrzyszów. Przekonali się także jak sprawdzają się nowe rozwiązania zastosowane w projekcie budynku w stosunku do potrzeb użytkowników biblioteki. Obejrzeli salę teatralną, której pozazdrościć mogłoby wiele bibliotek i zapoznali się programem działania oraz ofertą kierowaną do użytkowników instytucji.
„Zastosowania nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece” – to wykład którego wsłuchali bibliotekarze 24 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Wykład wygłosił dr Grzegorz Gmiterek, bibliolog i informatolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista od nowych technologii w instytucjach nauki i kultury.
Uczestniczący w wykładzie zostali wyposażeni w wiedzę z zakresu nowych technologii oraz ich świadomego zastosowania w procesie edukacyjnym dzieci i młodzieży. Dowiedzieli się także na temat metodologii działań usprawniających procesy edukacyjne i kształtujących nowe umiejętności. Odpowiedzieli wspólnie na pytanie jaka jest rola bibliotek oraz bibliotekarzy wobec postępujących zmian technologicznych i poznali przykłady interaktywnych usług bibliotecznych (narzędzi oraz aplikacji mobilnych dla bibliotekarzy oraz użytkowników: dzieci, młodzieży a także dorosłych) m.in. StoryJumper, ToonyTool, Make Beliefs Comix. Zinterpretowali pojęcia: „cyfrowi tubylcy” oraz „cyfrowi emigranci”, co skłoniło do rozwinięcia wątku zaawansowania technologicznego młodego pokolenia i pozwoliło wyciągnąć wnioski nt. stanu czytelnictwa dzieci i młodzieży w aspekcie przeobrażeń wirtualnego świata.
28 czerwca br. z kolei uczestnicy projektu wzięli udział w szkoleniu: Stawiamy na zespół! „Od grupy do zespołu” prowadzonym przez Magdalenę Miller, kulturoznawcę, uczestniczkę liderskiego programu Labib oraz Szkoły Liderów.
W trakcie szkolenia bibliotekarze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób oraz za pomocą jakich narzędzi zbudować spójny zespół zadaniowy oraz co odróżnia bycie liderem od bycia szefem. Rozwijali swoje kompetencje komunikacyjne oraz interpersonalne. Na podstawie licznych ćwiczeń oraz analiz przyjrzeli się swoim rolom grupowym oraz zachowaniom, jakie wśród nich dominują. Przekonali się także o wartości pracy w zespole oraz zgłębili istotę wzajemnej komunikacji w realizacji wspólnych zadań.
Projekt Biblio-potrzebni! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.
Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale.