Kolejna 30-osobowa grupa słuchaczy PAW już zdobywa wiedzę winiarską. Zapowiada się bardzo dobry rok akademicki.
W miniony weekend rozpoczęły się zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. Tradycyjnie już zajęcia rozpoczął wykład inauguracyjny. Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis wprowadziła Słuchaczy w historyczny klimat polskiego, współczesnego winiarstwa.
Pierwszy dzień zajęć to także czas na wstępne wzajemne zapoznanie się słuchaczy i prowadzących Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Jak co roku, w trzydziestoosobowej grupie słuchaczy znaleźli się mieszkańcy najbardziej odległych zakątków Polski, przedstawiciele wielu zawodów. Jest np. kapitan żeglugi Morskiej z Gdyni, fizyk i matematyk prowadzący własną działalność gospodarczą z Wrocławia, informatyk pracujący w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii, filozof – dominikanin prowadzący przyklasztorną winnicę w Sandomierzu, ekonomista z Warszawy, ratownik medyczny z Warszawy, jest też para lekarzy, radca prawny z Brzozowa, policjant z Lublina, grafik komputerowy z Tarnowa, …
– Nie sposób wszystkich od razu wymienić, ale warto zwrócić uwagę na utrzymującą się od początku odradzania się współczesnego winiarstwa zależność. Winiarze, to ludzie wielu profesji, dobrze sytuowani, szukający ciekawego hobby, które przy okazji może przynieść jakieś dochody. Winiarze to pasjonaci, nieszczędzący środków na realizację planów, ale z drugiej strony rozsądnie podchodzący do sprawy i chętnie zdobywający potrzebną wiedzę – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja.
Pierwsze rozpoznanie grupy wypadło bardzo obiecująco. – Z tego co deklarowali nasi nowi słuchacze można wnioskować, że zapowiada się bardzo dobry rok akademicki. Widać, że ludzie wiedzą, czego chcą i po co zapisali się do naszego Studium. A my ze swej strony postaramy się nie zawieść ich oczekiwań – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Galicja Vitis. – To już nasz czwarty rocznik, ale my też się co roku czegoś nowego uczymy, poprawiamy harmonogram zajęć, po to by nauka była jak najbardziej efektywna i kompleksowa. Czasem, po naszych wnikliwych obserwacjach, przenosimy nacisk z jednych tematów na inny, wszystko po to by nasza oferta była coraz lepsza.
Pierwsze zajęcia i od razu praktyka – na początek podstawy oceny i degustacji wina. To bardzo ważne zagadnienia dla winiarzy, jeśli bowiem nie będą potrafili prawidłowo ocenić wina, to nie będą też potrafili go dobrze zrobić. Stąd też zajęcia degustacyjne wprowadzane są do programu zajęć wielokrotnie.
Wykłady podczas drugiego dnia zjazdu dotyczyły historii winiarstwa w Polsce, pochodzeniu, systematyce i wymaganiom siedliskowym winorośli, budowie i fizjologii winnego krzewu oraz cyklowi wegetacyjnemu i dojrzewaniu winogron . Zajęcia prowadzili Wojciech Bosak i Roman Myśliwiec.
Kolejny zjazd poświęcony będzie odmianom winorośli w odniesieniu do lokalizacji, znaczenie doboru materiału sadzeniowego, rozplanowanie uprawy, przygotowanie gleby, sadzenie krzewów itp.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis