Bardzo sympatycznym zwyczajem stało się odwiedzanie Jasła przez wojów przybywających do skansenu „Karpacka Troja” w Trzcinicy na Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”. Nie inaczej było w tym roku. Pod wieczór 11 sierpnia (piątek) liczna grupa zbrojnych stawiła się na jasielskim rynku.
Szczęk wczesnośredniowiecznego oręża i bojowe okrzyki wojów na blisko 20 minut wypełniły pole walki, którym stał się wydzielony fragment płyty rynku. Wojownicy oraz towarzyszące im białogłowy i dzieci utworzyli krąg, w środku którego co bardziej krewcy mężowie toczyli zawzięte walki. Potyczki – zbiorowe i indywidualne – komentowane ze swadą przez jednego z dowódców zrobiły wielkie wrażenie na licznych widzach, którzy pomimo niemiłosiernego gorąca przyszli na główny plac miasta, by przez chwilę poczuć klimat średniowiecza.
Pokaz walk i uzbrojenia w Jaśle zainaugurował siódmy już festiwal „Dwa Oblicza”, którego oficjalne otwarcie nastąpiło dzień później, a zakończenie w niedzielę, 13 sierpnia br. w „Karpackiej Troi”. Tam toczyła się wielka bitwa, z udziałem kilkuset zbrojnych, a także liczne pojedynki rycerskie i konkursy z cennymi nagrodami, ufundowanymi m.in. przez burmistrza Jasła, starostę powiatu jasielskiego i wójta Gminy Jasło. Nie zabrakło też tradycyjnego jadła i napitku oraz pokazów rzemieślniczego kunsztu oraz codziennych zwyczajów panujących w okresie epoki brązu i wczesnego średniowiecza.
Na festiwal ten zaprosił obecnych na jasielskim rynku jego główny organizator Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, któremu „Karpacka Troja” podlega. Zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz – Czech zrewanżowała się zaproszeniem wszystkich na XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle w ostatni weekend wakacji (26-26 sierpnia br.).