Przyjedź, wysiądź i zobacz! MIASTO JASŁO
Ciuch . . . ciuch . . . koła w ruch . . .
Wakacyjne podróże pociągami przed nami. My zachęcamy, aby wysiąść z pociągu na stacji JASŁO i spędzić dzień w naszym pięknym mieście. Turyści wysiadający w Jaśle z pewnością nie będą się nudzić, gdyż czeka na nich wiele różnorodnych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia.
Jasło w enoturystycznym klimacie
Jasło, od wielu lat określane jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa”. Dzięki okolicznym, skupionym na niewielkim terenie winnicom,enoturystyczna wyprawa pozwala na nietypowe, a jednocześnie interesujące spędzenie wolnego czasu.
Zwiedzanie winnic proponujemy zacząć od Winnicy Jasło, która jest pierwszą miejską winnicą w Polsce. Jasielska winnica powstała przy ul. Na Kotlinę, na południowo-zachodnim stoku w ramach miejskich terenów zielonych. Przy odpowiednich warunkach pogodowych z tego miejsca można dostrzec masyw Łomnicy w słowackich Tatrach. Nieopodal, góruje nad miastem pomnik Chrystusa Króla.
Winnica miejska znajduje się na Jasielskim Szlaku Winnym, na który składa się 16 winnic. Ze względu na położenie najbliżej miasta,do zwiedzania proponujemy trzy z nich:
- Winnica Vanellus w miejscowości Jareniówka (gm.Jasło), 2,5 km od centrum miasta. Zwiedzający za okazaniem biletu z pociągu relacji Jasło – Krynica – Jasło lub Rzeszów –Medzilaborce – Rzeszów, otrzymają 20% rabatu na artykuły enoturystyczne. Zwiedzanie winnicy jest bezpłatne.
- Winnica Jasiel w miejscowości Jareniówka (gm.Jasło), 2,5 km od centrum miasta. Zwiedzający za okazaniem biletu z pociągu relacji Jasło – Krynica – Jasło lub Rzeszów –Medzilaborce – Rzeszów otrzymają 5% rabatu na artykuły enoturystyczne. Zwiedzanie winnicy jest płatne i możliwe po wcześniejszej rezerwacji, co najmniej 2 dni przed planowanym przyjazdem.
- Winnica Dwie Granice w miejscowości Przysieki (gm. Jasło), 7 km od centrum Jasła. Zwiedzający za okazaniem biletu z pociągu relacji Jasło – Krynica – Jasło lub Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów otrzymają 10% rabatu na artykuły enoturystyczne, sklep czynny w sobotę w godz. 12.00 – 17.00.
Spacerem po mieście
Jasło jest malowniczo położonym miastem z tradycją historyczną, sięgającą XII wieku. Miasto leży w Polsce południowo-wschodniej, u podnóża Karpat, a otaczają go aż trzy rzeki: Jasiołka, Wisłoka i Ropa. Dawny rozwój miasta związany był ze szlakami handlowymi, które prowadziły kupców przez rozkwitające Jasło. Podczas II wojny światowej miasto zostało niemal całkowicie zniszczone (w 97 proc.). Mieszkańcy jednak nie poddali się i rozpoczęli bardzo trudny proces odbudowy Jasła. Dziś bez wątpienia można powiedzieć, że Jasło stało się nową stolicą polskiego winiarstwa i głównym punktem na mapie winiarskich ścieżek Podkarpacia. Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi informacjami o naszych zabytkach, a w trakcie zwiedzania na pewno poznacie Państwo bliżej nasze miasto.
- Jasielski Rynek otoczony przez malownicze kamieniczki. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII/XIX wieku.W kamienicy nr 17 mieściła się apteka, prowadzona przez prekursora przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, o czym przypomina pamiątkowa tablica na jej ścianie. We wschodniej części rynku znajduje się figura św. Jana Nepomucena z 1770 r. W rynku można skorzystać z oferty licznych,urokliwych kawiarenek.W okresie letnim rynek jest częstym miejscem spotkań mieszkańców oraz odwiedzających Jasło turystów.
- Park Miejski powstał pod koniec XIX w według projektu Teodora Bernadzikiewicza. Spacerując parkowymi alejkami warto zwrócić uwagę na Glorietkę, drewnianą altankę parkową, wybudowaną w związku z wizytą w Jaśle Cesarza Franciszka Józefa I w 1900 r. W parku znajdują się również pomniki: Tadeusza Kościuszki, Adama Loreta oraz Grób Nieznanego Żołnierza. W południowej części odpoczniemy przy urokliwej fontannie.
- Sanktuarium Św. Antoniego, patrona miasta Jasła. Klasztor oo. Franciszkanów, początkowo znajdował się przy ul. Mickiewicza, został jednak całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. W kościele można obejrzeć ocalałą figurę św. Antoniego, jak również barokowy obraz „Stygmatyzacja św. Franciszka”z przełomu XVII i XVIII w.
- Pałac Sroczyńskich wzniesiony w XVIII w.w stylu neogotyckim, otoczony urokliwym parkiem w stylu angielskim z unikatowymi gatunkami drzew.W tym pałacu swoje dzieciństwo spędził mjr Henryk Dobrzański „Hubal”,a jego ostatnimi właścicielem był Tadeusz Sroczyński – przemysłowiec naftowy, dzięki którego staraniom pałac zyskał obecny wygląd i charakter.
- Stary Cmentarz jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce, powstał w 1784 r. Jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości kultury, nauki, wojskowości, których dorobek ma szczególne znaczenie dla regionu. Znajdują się tutaj również liczne zabytki sztuki sakralnej. W centrum cmentarza wznosi się neogotycka kaplica z 1862 r.
- Kolegiata Farna Wniebowzięcia NMP, najstarsza jasielska świątynia, wybudowana w 1446 r. w stylu gotyckim. Odwiedzając to miejsce, warto zwrócić uwagę na średniowieczne malowidła ścienne w prezbiterium. Przy kościele znajduje się zabytkowy dzwon Urban, pochodzący z początku XVII w.
Jasło aktywnie, rodzinnie i na sportowo
Jasło to miasto, które dzięki bogatej infrastrukturze sportowej i rekreacyjnej staje się wymarzonym miejscem dla osób lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu.
- Obiekty rekreacyjno-sportowe MOSiR zlokalizowane zostały w sąsiedztwie rzek Wisłoki i Ropy,na terenach sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Jasielski MOSiR to kompleks nowoczesnych obiektów sportowych, w skład którego wchodzą: kryta pływalnia z basenem pływackim, niecką rekreacyjną z masażami wodnymi i saunami, park linowy z torem BMX, ścianka wspinaczkowa, hala sportowa, korty tenisowe, siłownia, boisko sportowe oraz Podkarpackie Centrum Sportów Walki, jedyny obiekt dedykowany tym dyscyplinom w województwie. Latem można skorzystać z basenu otwartego z dwoma zjeżdżalniami i boiskami do piłki plażowej.W parku linowym na amatorów atrakcji na wysokościach czekają 4 trasy o różnych skalach trudności.
Po okazaniu biletu podróżni mogą otrzymać 20% zniżki na bilety wstępu na basen kryty, basen otwarty, siłownię, park linowy i tor BMX, a także na usługę noclegową.Na terenie funkcjonuje również Kawiarenka „GRUBCIO”, gdzie po okazaniu biletu odwiedzający Jasło otrzymają 20% rabatu na serwowane posiłki.
- Muzeum Lizaka to bez wątpienia najsłodsze miejsce w Jaśle. Ten innowacyjny pomysł oparty został na chęci przybliżenia szerokiemu gronu odbiorców tradycji lokalnej produkcji słodyczy. Atrakcją muzeum jest możliwość własnoręcznego wykonania lizaka.
- Przystanek Kwiatowa to blisko 5 ha obszar rekreacyjno-wypoczynkowy ze zbiornikiem wodnym, przy ul. Kwiatowej, po którym można pływać rowerkami wodnymi.Atrakcją dla spacerowiczów jest również pływająca przystań. Wokół zbiornika znajdują się boiska sportowe, place zabaw, stoliki do gry w szachy i warcaby, a także miejsca do grillowania.W znajdującym się na terenie Grill Barze Świtezianka, odwiedzający za okazaniem biletu otrzymają 20% rabatu na dania obiadowe.
- Ogródek Jordanowski to plenerowe i atrakcyjne miejsce rekreacji w samym centrum miasta. Idealne miejsce do rodzinnego spędzania czasu z licznymi placami zabaw, skateparkiem, kolorowym żaglowcem, boiskami sportowymi, siłownią na wolnym powietrzu oraz parkiem kalistenicznym. Znajduje się również edukacyjna ścieżka ekologiczna z ogrodem motyli.
- Miejskie gry turystyczne stanowią atrakcję dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. 6 scenariuszy, opracowanych z myślą o zwiedzaniu Jasła trasami wytyczonymi poprzez zagadki, pozwala na odkrycie tajemnicy lub skarbu. Gry dostępne online oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle.
- Jasło – stolica podkarpackiego geocachingu Geocaching jest świetną zabawą obfitującą w niezapomniane przygody i wyzwania. A wszystko to ujęte jest w formę gry terenowej, przeznaczonej dosłownie dla każdego. To nowoczesne rozwiązanie, może posłużyć Państwu za przewodnika, a jednocześnie wykorzystując smartfon z GPS, geocaching staje się ciekawszą alternatywą dla gier komputerowych i telewizora. W naszym mieście warto zacząć przygodę z tą formą aktywności ze względu na mnogość i różnorodność skrytek.
- Zdobądź odznakę! Historię, zabytki i urokliwe okolice najlepiej poznacie podczas wędrówek na szlakach turystycznych. W trakcie zwiedzania miasta, warto zainteresować się zdobyciem:
- Enoturystycznej Odznaki Krajoznawczej „Jasło winne klimaty”, droga do odznaki pozwala na poznanie walorów krajoznawczych, kulturowych i enoturystycznych miasta.
- Jasielska Odznaka Krajoznawcza „Szlak historii Jasła” ustanowiona w celu popularyzacji ponad 650. letniej historii Miasta Jasła oraz jego najcenniejszych walorów historycznych i kulturowych. Można ją zdobywać bez ograniczeń czasowych, a ubiegać się o nią mogą osoby od 4. roku życia (osoby nieletnie wyłącznie pod opieką dorosłych).
- Trójstopniowa Jasielska Odznaka Geocachingowa ustanowiona dla promowania regionu – poznawania jego piękna, historii, przyrody, tradycji, kultury i zabytków, oraz popularyzacji turystyki pieszej.
Dodatkowe atrakcje
Podróżni pociągów Jasło – Krynica – Jasło lub Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów będą mogli wziąć udział w zabawie, w której do wygrania będą upominki związane z Jasłem. Wystarczy udać się do Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle, okazać bilet i odpowiedzieć na pytania dotyczące Jasła.
Rabaty dla podróżnych w jasielskich lokalach gastronomicznych
Za okazaniem biletu kolejowego linii: Jasło – Krynica – Jasło lub Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów, poniższe obiekty oferują zniżki. Promocja trwa w okresie kursowania pociągów, za okazaniem biletu w dniu przyjazdu. Lista będzie aktualizowana na bieżąco.
DamaPik – lunch bar&coffee, ul. Ducala 1, 5 % rabatu na całe menu (wyłączając napoje i desery)
Grill Bar Świtezianka – Przystanek Kwiatowa, 20% rabatu na dania obiadowe
Kawiarenka Grubcio MOSiR, ul. Sikorskiego 15, 20% rabatu na ofertę lokalu
Kawiarnia Caffe Lulu, ul 3-go Maja 26, 10% rabatu na ofertę kawiarni
Pizzeria Al Capone, ul Igielna 3, 10% rabatu na cały asortyment
Pizzeria Vesuvio, ul. Floriańska 56, 20% rabatu na ofertę lokalu
Restauracja Toskania, ul Staszica 17 A, 10% rabatu na ofertę restauracji
Restauracja Świtezianka, ul. Lenartowicza 24, 20% rabatu na dania obiadowe
Restauracja U Schabińskiej, ul. Floriańska 42, 20% rabatu na dania obiadowe
Salon Win Wine Bar & Apartments, ul. Wyspiańskiego 16 – niespodzianka enoturystyczna do obiadu
Trattoria Romeo i Julia, ul. Kościuszki 29, 10% rabatu na ofertę restauracji
Restauracja Słodko-Słono u Zofii, ul. Kościuszki 10, 10% rabatu na ciasta, dania i desery
Restauracja Piwnica, ul. Rynek 7
INFORMACJA TURYSTYCZNA:
Centrum Informacji turystycznej i Kulturalnej w Jaśle
ul. Sokoła 8, tel. +48 518 825 699,
PTTK Oddział Jasło
ul. Floriańska 15, tel. +48 13 446 33 40, tel. kom. 516 778 202