W obronie prawa i porządku – święto Policji w Bibliotece
28 listopada 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy historycznej „Policja w służbie Niepodległej”, która wpisuje się w przypadającą w tym roku 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.
Wystawa, bazująca na archiwalnych fotografiach, ukazuje początki funkcjonowania Policji w odradzającej się Rzeczypospolitej na terenie dzisiejszego Podkarpacia. Wzbogacona została o tablice prezentujące sylwetki jasielskich komendantów okresu międzywojennego oraz budynki komend powiatowych, a także o kilka tablic z Muzeum Regionalnego w Jaśle z wizerunkami funkcjonariuszy Policji, którzy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.
Zadaniem Biblioteki jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do książki i wiedzy. Historia Policji jest warta tego, aby wszyscy zainteresowani mogli tę wystawę obejrzeć – powiedziała na wstępie Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle.
Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, mundurowych i instytucji kultury.
W trakcie spotkania uhonorowano i odznaczono okolicznościowymi medalami policjantów, a Dorotę Woźnicę – dyrektora MBP w Jaśle i Helenę Gołębiowską – p.o. dyrektora JDK, za podejmowanie wielu inicjatyw i przedsięwzięć kulturalnych we współpracy z Policją.
Otwarcia wystawy dokonał mł. insp. Mirosław Kawa, zastępca komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, a poprzedził je wykład mł. insp. dr. Mariusza Skiby – Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który przedstawił niezwykle ważną, a mało znaną historię tej formacji na naszym terenie. Nakreślił policyjne życiorysy m.in. komendantów Powiatowej Policji Państwowej w Jaśle i przypomniał o policjantach – żołnierzach państwa podziemnego i tych, którzy zostali wywiezieni i zamordowani w Twerze, siedzibie NKWD.
Policja w Polsce ma bogate tradycje w służbie na rzecz niepodległości. Wielu funkcjonariuszy oddało życie służąc ojczyźnie – skonstatował M. Skiba.
Na zakończenie uroczystości Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła życzył funkcjonariuszom, aby ich służba przebiegała bezpiecznie i zawsze z niej szczęśliwie wracali do domów.
Trzeba budować dumę i ducha policyjnego, pełnego patriotyzmu i odwagi – dodała Maria Kurowska – posłanka na Sejm RP.
Spotkanie poprowadził podkom. Piotr Wojtunik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle.
29 listopada, w kolejnym dniu uroczystości, uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu „Kryminalne przedwojenne Jasło”. Prelegent mł. insp. Mariusz Skiba – dr historii, nauczyciel akademicki, członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego w ciekawy i barwny sposób mówił o ważnych postaciach związanych z Policją, którzy z poświęceniem i odwagą bronili prawa i walczyli z przestępczością. Słuchacze obejrzeli na fotografiach pierwszą pieczątkę Komendy Policji w Jaśle, budynek w którym mieściła się jej przedwojenna siedziba, pierwsze policyjne umundurowanie i wyposażenie wywiadowców.
W latach międzywojennych sprawy kryminalne dotyczyły m.in. przemytu na odcinku Jasło – Żmigród, działalności „kasiarzy”, którzy włamywali się do jasielskich kas oszczędności, dzieciobójców, żonobójców i porachunków szynkowych. Pomysłowość złoczyńców, przestępców, włamywaczy była zadziwiająca. Policjanci w tym czasie rozwiązywali także głośne sprawy polityczno – kryminalne, jak chociażby rywalizacja pomiędzy Piłsudczykami a Narodowcami. Stąd konieczność powstania policji śledczej w Jaśle.
Ważnym uzupełnieniem prelekcji były archiwalne fotografie Kazimierza Piechny i Wiktora Jakubowicza ukazujące pracę przedwojennych policjantów podczas patroli, szczepienia drzewek, legitymowania obywateli, pomocy ludności cywilnej czy zawodów policyjnych członków Policyjnego Klubu Sportowego.
Dwa dni uroczystości w MBP w Jaśle były nie tylko świętem dla Policji, ale także ważną i często mało znaną lekcją historii.
Wystawę można obejrzeć do 14 grudnia 2019 w holu MBP w Jaśle.