27 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty słowa „Jak czytać współczesną poezję”, które poprowadziła dr Anna Marchewka – wykładowca akademicki, krytyczka i literaturoznawczyni.
Podczas spotkania licealiści dyskutowali o tomiku prozy poetyckiej Jakuba Kornhausera „Drożdżownia”, za który autor w 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Książka jest zbiorem zanurzonych w czasie, na jawie i w śnie krótkich surrealistyczno-absurdalnych form z pewną dozą humoru, odwołujących się miedzy innymi do kultury żydowskiej i malarstwa.
Prowadząca podkreślała, że interpretację utworu warto rozpocząć od stawiania trudnych pytań i zastanowienia się, co w danym tekście jest niezrozumiałe, ponieważ to właśnie analiza tych trudności, tego, co przy pierwszym kontakcie z utworem „stawia opór” jest najcenniejsza.
Warto zacząć od tytułu, od znaczenia słowa, potem otwierają się przed nami kolejne przestrzenie tekstu. Kluczem do „popłynięcia” w głąb tej książki jest pierwszy wiersz, to on wskazuje nam kierunek, w którym możemy się udać. Kolejne wiersze zaś to odkrywanie następnych odcinków drogi, etapów podróży – zauważa Anna Marchewka
W trakcie analizy tekstu młodzież przekonała się, że miejsca i postacie w nim przedstawione mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tytułową „Drożdżownię” oraz inne miejsca wspomniane w książce możemy odnaleźć na mapie. Cała książka składa się z małych obrazów, portretów, pejzaży, scen z ludźmi lub przedmiotami w roli głównej, osadzonych w przeszłości jak i teraźniejszości.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjnego dla młodzieży Fundacji Wisławy Szymborskiej pn. „Warsztaty słowa”.
MBP w Jaśle