Ciekawi głosu młodego pisarza sięgnęliśmy w DKK „Liberatorium” (19.02.2019) po „Rdzę” Jakuba Małeckiego.
Postacią wiążącą wszystkie elementy powieści jest Szymon Stawny, który zostaje osierocony przez rodziców. Poprzez jego dzieciństwo i dorastanie poznajemy nie tylko świat bohatera, jego rodziny, ale także mieszkańców wsi Chojny z całym ich przytłaczającym bagażem wspomnień i historii. To świat ludzi przywiązanych do miejsca, którym ciężko jest podjąć próbę życia poza własną wsią.
Chociaż nie wszyscy są zwolennikami posiekanej chronologii powieściowych wydarzeń, uznając je za nowomodne i pretensjonalne, to niewątpliwie ten zabieg wzmacnia ciekawość czytelnika.
Nadrealizm pozwala dojrzeć w powieści drugie dno, co czyni ją bardziej wysmakowaną, a przyjęta przez Małeckiego konwencja realizmu magicznego wyszukiwać elementy symboliczne (np. topola, jako symbol życia i śmierci).
Powieść wywołała bardzo silne emocje:
Ujęły mnie wspomnienia dawno przeżytych lat wojny i okupacji, które rykoszetem uderzyły w moje serce (B. Tora).
Pamiętam do dzisiaj dom cioci, oborę, klatki dla królików. Chodziłam z moim wujkiem na łąkę, który kosił trawę i przywoził siano na drabiniastym wozie ( M. Kantor).
Sądzę, że jest to powieść wartościowa, nieźle napisana, jednak czasami dość płytka i chaotyczna. Nie żałuję czasu spędzonego na jej czytaniu, ale też nie zostawiła ona we mnie głębszych śladów i wzruszeń – powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.
MBP w Jaśle