We wrześniu oraz październiku 2018 roku bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego uczestniczyli w cyklu spotkań, warsztatów i wykładów w ramach projektu „Biblio-potrzebni!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
24-25 września podczas dwudniowych warsztatów Własne podwórko i dialog z otoczeniem. Jak zmieniać lokalną przestrzeń aktywizując mieszkańców do wspólnych działań? uczestniczący w nich bibliotekarze dowiedzieli się jak nawiązać relacje i zmotywować nie tylko samych czytelników do niekonwencjonalnych działań w bibliotece, ale także jak współpracować z instytucjami otaczającymi Bibliotekę, które mogą stać się partnerami planowanych działań. Uczestniczący w warsztatach bibliotekarze mieli za zadanie: ocenić zasoby Biblioteki (kadrowe, lokalowe, wyposażenie i sprzęt itp.) wyjść do środowiska z konkretną propozycją, wskazać partnerów w przestrzeni lokalnej oraz sformułować informację o rozpoczęciu działań dla seniorów.
Przekonali się także w jaki sposób aktywizować seniorów oraz dowiedzieli się, że poza standardowymi działaniami ważne jest organizowanie dla nich warsztatów komputerowych w celu zniwelowania wykluczenia cyfrowego; warsztatów prozdrowotnych; kursów językowych; warsztatów rękodzieła itp.
Prowadząca warsztaty Beata Tarnowska – trenerka i uczestniczka liderskiego programu Labib, aktywnie zajmująca się rozwojem oraz aktywizacją osób starszych w sposób bardzo kompetentny i rzeczowy wyjaśniała poszczególne etapy działań. Stworzyła bardzo przyjazną atmosferę integrującą grupę bibliotekarzy. Przyjęta przez nią formuła zabawy znakomicie się sprawdziła.
10 października z kolei bibliotekarze wzięli udział w BIBLIOlabie – laboratorium dobrych pomysłów. Pod okiem moderatorek wydarzenia, uczestniczek liderskiego programu Labib, trenerek oraz praktyków w zakresie edukacji młodzieży – Jolanty Janiec i Agaty Warywody, uczestnicy zgromadzili się przy dwóch eksperckich stolikach: Działalność dzienna – niecodzienna i Młodzi maja głos! W trakcie dwóch sesji wymieniali się doświadczeniami, dzielili się pomysłami realizowanymi we własnym otoczeniu oraz rozmawiali o wątpliwościach i trudnościach pojawiających się podczas pracy z młodzieżą.
Tego samego dnia pracownicy bibliotek wysłuchali także wykładu dr hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie – Michała Rogoża, bibliologa i informatologa pn. Wpływ nowych technologii na kulturę literacką dzieci i młodzieży. Podczas prelekcji przyjrzeli się trendom wydawniczym i statystykom dotyczącym czasopism skierowanych do młodego odbiorcy oraz polskiej i zagranicznej literatury dla dzieci i młodzieży, na które duży wpływ ma szybki rozwój oraz szeroka dostępność do nowych technologii i Internetu jako narzędzia informacji i edukacji. Dowiedzieli się jakie czynniki, wynikające z powszechności Internetu, wpływają na zainteresowanie książkami wśród dzieci i młodzieży oraz na które grupy odbiorców bibliotekarze powinni zwrócić szczególną uwagę. Słuchający wykładu przekonali się również, że w dzisiejszym świecie zdominowanym przez Internet i nowe technologie wciąż powstają nowe literackie wydawnictwa, na rynku księgarskim pojawia się wiele interesujących tytułów, a tradycyjna książka wcale nie straciła na wartości.
Projekt Biblio-potrzebni! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.
Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale.