Warsztaty tematyczne, debata poświęcona dziedzictwu kulturowemu w Polsce i Europie oraz Targi Miast Partnerskich złożyły się na projekt pn. „Europejskie Dziedzictwo Kulturowe. Pamięć i tożsamość”, dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury. Wydarzenia w ramach projektu odbywały się w kilku miejscach na terenie Jasła od 12 do 14 października br. Organizatorem był Jasielski Dom Kultury.
Warsztaty, które odbyły się w piątek, 12 października br. miały charakter nie tylko teoretyczny, ale również praktyczny. Prelegenci przybliżyli ich uczestnikom dziedzictwo kulturowe naszego regionu w aspekcie artystycznym, historycznym, enoturystycznym oraz współczesnym. Praktyczne zajęcia warsztatowe prowadzone były przez: państwa Małgorzatę i Bogdana Samborskich w pracowni Malgaleria II oraz Barbarę Czajkę w Winnicy Vannelus. Natomiast w sali multimedialnej Jasielskiego Domu Kultury Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle wygłosił prelekcję połączoną z dyskusją na temat dziedzictwa i historii naszego regionu. Warsztaty zakończyły się pokazem zastosowania nowoczesnych metod w dziedzinie kultury – VR 360o, przygotowanym przez firmę Trznadel Media.
W sobotę, 13 października br. odbyła się debata, która była znakomitą okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i pomysłów pomiędzy Polską a Słowacją. Stronę polską reprezentowała Dorota Woźnica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, natomiast słowacką –Alfonz Kobielsky, dyrektor Miejskiego Domu Kultury we Vranovie nad Topl’ou. Podczas debaty została podpisana deklaracja międzynarodowa o dalszych kierunkach rozwoju i współpracy w dziedzinie kultury pomiędzy dyrektorem MDK we Vranovie nad Topl’ou a Januszem Szewczykiem, dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury.
Równolegle w piątek i sobotę na jasielskim rynku trwały Targi Miast Partnerskich – Festiwal Jesiennych Klimatów, podczas którego wystawcy i rękodzielnicy prezentowali swoje wyroby. Towarzyszyły im występy i koncerty zespołów i solistów z Polski, Słowacji i Węgier. Gwiazdą piątkowego wieczoru był zespól Maleo Reggae Rockers. W niedzielę natomiast na łąkach hubalowych odbyło się spotkanie z konikiem huculskim i kiermasz rękodzieła artystycznego. Wystąpił także Zespół Braci Łąckich.
Głównym celem projektu „Europejskie Dziedzictwo Kulturowe. Pamięć i Tożsamość”, jest wzmocnienie i podkreślenie wartości kultury i tradycji lokalnej, przez realizację warsztatów, targów i debaty, poświęconych wartościom w sferze kultury materialnej i niematerialnej. Projekt „Europejskie Dziedzictwo Kulturowe. Pamięć i Tożsamość”, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.
(JDK)