90. lat minęło
90. urodziny Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, to znakomita okazja do uczczenia urodzonego w Jaśle legendarnego jazzmana, kompozytora muzyki do wielu filmów i seriali. Jubileusz zwieńczył koncert pt.: „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło” w wykonaniu tria Andrzeja Jagodzińskiego, który odbył się w piątek (20 kwietnia br.) w Jasielskim Domu Kultury.
Muzyczna uczta była powtórzeniem jubileuszowego koncertu, który miał miejsce 10 kwietnia, – w dniu urodzin artysty – w warszawskim Promie Kultury na Saskiej Kempie. Zarówno w Warszawie, jak i Jaśle publiczność dopisała. Przybyłych do Jasielskiego Domu Kultury powitał burmistrz Ryszard Pabian, który przeczytał list szanownego jubilata skierowany do jaślan. – „Drodzy przyjaciele jaślanie! Szczycę się tym, że mogę się nazwać jednym z nas i do tego jeszcze mianowany honorowym obywatelem miasta. Równocześnie ubolewam wielce nad tym, że nie mogę uczestniczyć razem z wami w obchodach mojej rocznicy urodzin. Nieobecność moja spowodowana jest wiekiem, który niesie wiele dolegliwości zdrowotnych i uniemożliwia mi zrealizowanie tych najserdeczniejszych zaproszeń, ale zapewniam was, że w tym czasie będę sercem i duchem razem z wami. A to co usłyszycie w dźwiękach mojej muzyki, niechaj wzbudzi w was poczucie, że wszystkie te dźwięki muzyczne zostały zainspirowane właśnie tutaj, w ukochanym Jaśle. W latach wczesnej i dojrzewającej młodości, gdzie rokrocznie spędzałem wiele czasu wypoczywając u moich dziadków Leżoniów, otoczony serdecznością licznej rodziny, ogrzewany gorącym słońcem lata, oddychając świeżym powiewem wiatru z okolicznych pięknych wzgórz i lasów, omywany czystą wodą z trzech rzek opływających miasto, wsłuchiwałem się w rozmowy mądrych, szlachetnych ludzi. To wszystko wzbudziło we mnie zrozumienie jak dostrzec piękno świata, kochać kulturę, mieć szacunek do ludzi, a co najważniejsze usłyszeć dźwięki, które nas otaczają. I właśnie wtedy doznałem nowych wrażeń i odkryłem tajemnicza drogę wprowadzającą mnie w świat sztuki, a owoce tych doznań dojrzały w późniejszych latach mego życia. Składam największe podziękowania wszystkim jaślanom, a szczególnie gorąco dziękuję panu burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi, ojcu miasta, za przyjaźń, serdeczność i pamięć o mojej skromnej osobie. Niesłychaną radość sprawiły mi życzenia od jasielskiej młodzieży przedszkolnej i szkolnej w postaci licznych, pięknych laurek zawierających śliczne rysunki, malowanki, obrazki i wierszyki. Wywołało to u mnie tak wielkie wzruszenie, że aż łza zabłysnęła w oku. Wielkie dzięki dla was młodych. Idźcie przez życie mając dążenie do poznania tajników wielkiej sztuki, która nadaje życiu sens i wartość. Niechaj rośnie i pięknieje nasze ukochane miasto Jasło, a jego mieszkańcy niech żyją w zgodzie radości i dobrobycie. Tego wam życzy najserdeczniej jubilat – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz”. Następnie burmistrz wraz z dyrektorem placówki, Januszem Szewczykiem zaprosili miłośników twórczości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza na koncert. Wydarzenie rozpoczął krótki miks filmowy prezentujący fragmenty najsłynniejszych kompozycji artysty.
Na muzyczny wieczór, złożyły się najpopularniejsze kompozycje artysty, który ma w swoim dorobku kilkaset utworów. Rozpoczął go chyba najsłynniejszy motyw serialowy z filmu „Czterdziestolatek”. Później na scenę wkroczyła Agnieszka Wilczyńska, która wykonała piosenki z filmu Stanisława Barei „Małżeństwo z rozsądku” – „Wyrzeźbiłam twoją twarz w powietrzu” i „Miłość złe humory ma”, a także utwór z repertuaru Heleny Majdaniec – „Zakochani są wśród nas”. Artystka sięgnęła również do własnej twórczości, gdyż piosenkę „Miłość jest impresjonistą”, pochodzącą z jej albumu „Tutaj mieszkam”, skomponował Jerzy Matuszkiewicz. Album w 2016 roku został nagrodzony Fryderykiem. Publiczność, która szczelnie wypełniła Jasielski Domu Kultury żywiołowo reagowała na prezentowane kompozycje, ponieważ każda przywodziła na myśl związane z nią wspomnienia. Znakomici muzycy przypomnieli także motywy przewodnie seriali: „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Wojna domowa”. Miłośnicy twórczości Jerzego Matuszkiewicza nie chcieli jednak zbyt szybko rozstawać się z muzyką jubilata, dlatego na bis zabrzmiał utwór z serialu „Wojna domowa” –„Tylko wróć”. Wystąpili: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja) oraz Agnieszka Wilczyńska (śpiew) i Robert Majewski (trąbka, flugelhorn). Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Miasta Jasła i Jasielski Dom Kultury.
pch(JDK)