Fascynujący, nie do końca jeszcze znany teren Magury Spiskiej jest celem wycieczki autokarowej, organizowanej przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym, a zaplanowanej na sobotę, 24 lipca br. Liczba miejsc ograniczona.
Magura Spiska to ciągnący się przez 30 kilometrów grzbiet górski (od doliny Jaworowego Potoku na zachodzie po dolinę Popradu na wschodzie), oddzielający Pieniny od Tatr, będący główną częścią Pogórza Spiskiego. Magurskie szlaki polskiego Spisza ciągną się samotnie po otwartych granicach i są wciąż niezbyt popularne wśród turystów. Wędrując po ścieżkach Magury Spiskiej można podziwiać liczne zabytki architektury sakralnej, przykłady niezwykłej kultury ludowej, oszałamiające widoki na okoliczne grzbiety górskie, wsie no i – oczywiście – Tatry, które są na wyciągnięcie ręki.
Turyści z Jasła przejdą mniej wymagającą 21-kilometrową, 7-godzinną trasą. Prowadzi ona przez: Trybsz, Pawlikowski Wierch, Przełęcz nad Łapszanką, Hołowiec, Kunię i Kacwin.
Trybsz – wieś położona w polskiej części Spisza, na północno zachodnim Zamagurzu, pomiędzy Pieninami Spiskimi i Pogórzem Spiskim, niedaleko Czarnej Góry oraz Białki Tatrzańskiej. Uznana jest za ostoję spiskiego folkloru. Słynie z drewnianego kościółka św. Elżbiety Węgierskiej z cennymi temperowymi polichromiami. Malowidła są szczególnie wartościowe ponieważ przedstawiają panoramę Tatr uznaną za najstarszy, malowany obraz Tatr w Polsce.
Pawlikowski Wierch (1016 m n.p.m.) leży w paśmie Magury Spiskiej. Wznosi się nad Łapszanką i Rzepiskami. Jego nazwa pochodzi od leżącego w jego pobliżu przysiółka Pawliki. Jest to jedno z najwyżej położonych osiedli w Polsce. Z polan podszczytowych roztaczają się rozległe widoki na Tatry i Pieniny.
Przełęcz nad Łapszanką (940 m n.p.m.) jest szerokim, malowniczym siodłem w granicznym grzbiecie Magury Spiskiej, ponad doliną Łapszanki i wsią o tej samej nazwie. Na przełęczy stoi malownicza, góralska kapliczka loretańska z 1928 r. Spod kapliczki rozpościera się wspaniała panorama na zalesiony główny grzbiet Magury Spiskiej. Za nim widoczne są w całej okazałości Tatry Bielskie, a dalej Tatry Wysokie, polskie i słowackie; w kierunku zachodnim – Tatry Zachodnie.
Hołowiec (1035 m n.p.m.) to szczyt na Pogórzu Spiskim. Wznosi się nad słowacką miejscowością Osturnia i polską Łapszanką. Bezleśny wierzchołek należy do terytorium Polski, do wsi Łapszanka. Mieszkańcy tej wsi użytkują szczyt rolniczo, jako pola uprawne i łąki. Granica polsko słowacka nie przebiega grzbietem Hołowca, lecz niżej, jego południowo-wschodnimi stokami.
Kunia (756 m n.p.m.) jest niezbyt wysoką górą. Liczne polany porozrzucane pod szczytem, oferują szerokie widoki na Gorce, Pieniny oraz Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
Kacwin (570 m n.p.m.) leży nad Potokiem Kacwińskim, mającym źródła na Słowacji. To miejscowość graniczna z czynnym przejściem Kacwin – Velka Frankowa. Jest jedną z najstarszych wsi na Spiszu. W dokumentach Kocwin wymieniany był już w 1320 r. Można tu zobaczyć jedyne w Polsce sypańce – miejsca przechowywania zboża, dawne spichlerze, 200-letni młyn, XV-wieczny zabytkowy kościół i stare kaplice. W centrum miejscowości znajdują się malownicze wodospady na potoku.
***
Koszt wycieczki: 100 zł; członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.
Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, w godz. 7.00 – 17.00).
Informacje w JDK: tel. 514 284 625.
Uwaga, obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne oraz posiadanie maseczki ochronnej i własnego środka do dezynfekcji rąk.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.
Elżbieta Ruszała