
KK-T JDK i PTTK zapraszają na wędrówkę pod reglami
Tatry to nie tylko monumentalne góry, ale także urokliwe doliny. Na wędrówkę pod reglami jedną z takich dolin zapraszają w sobotę, 9 września br. Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Jasielski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.
Mniej wymagająca, atrakcyjna widokowo, ponad 9-kilometrowa trasa (czas przejścia około 3,5 godziny), prowadzić będzie z Kuźnic przez teren Klasztoru Albertynów, Polanę Kalatówki, Białą Czubkę do Doliny Białego.
Kuźnice – część Zakopanego położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Leży całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego.
Klasztor Albertynów na Kalatówkach – zespół klasztorno-pustelniczy, położony w obrębie Tatr (Dolina Bystrej) na tzw. Śpiącej Górze, na zalesionych stokach Krokwii. Budynek wzniesiono na wysokości 1186 m n.p.m. Budowa zespołu klasztorno-pustelniczego rozpoczęła się w 1898 roku. Teren pod budowę ofiarował hrabia Władysław Zamoyski, zaś projektował Stanisław Witkiewicz. Przedsięwzięciem kierował dziś święty brat Albert (Adam Chmielowski). Klasztor wielokrotnie rozbudowywano. Projekt obecnego klasztoru jest dziełem Danuty Kotkowicz i Zbigniewa Śliwińskiego. Klasztor służy Albertynom za pustelnię miejsce odosobnienia, skupienia i modlitwy.
Polana Kalatówki – położona w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., z którą nierozerwalnie związana jest historia polskiego narciarstwa. Na przełomie XIX i XX w. urządzono tu pierwszy ośrodek narciarski. Od 1910 r. organizowano na niej różne zawody narciarskie, a wcześniej skoki narciarskie. Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Wiosną polana przybiera fioletową barwę za sprawą zakwitających na niej krokusów.
Biała Czubka (1333 m n.p.m.) – małe wzniesienie w masywie Giewontu. Ma znaczenie turystyczne i topograficzne, gdyż prowadzi przez nie znakowany szlak turystyczny (ścieżka pod Reglami). Szczyt jest bezleśny. Znajduje się na nim stary znak triangulacyjny. Rejon szczytu porasta roślinność wapieniolubna.
Dolina Białego – jedna z najpopularniejszych, malowniczych dolin w Tatrach. Rozciąga się pomiędzy Krokwią, a Sarnią Skałą i dochodzi aż do stromych urwisk Giewontu. Przepływa przez nią Biały Potok, charakteryzujący się dużym spadkiem i licznymi wodospadami. Niegdyś istniała tu hala pasterska, która została w późniejszych czasach zlikwidowana. W latach 50. XX w. w dolinie eksploatowano złoża uranu. Sowieci zamknęli to miejsce dla turystów i wydrążyli tu dwie sztolnie. Wejście do jednej z nich można podziwiać na szlaku. Dolina Białego jest popularnym punktem na trasie wędrówek na Sarnią Skałę i Polanę Kalatówki.
Termin wyjazdu: 9 września br. (sobota), godz. 5.00, sprzed JDK; powrót około godz. 21.00.
Koszt wyjazdu: 180 zł, członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 170 zł.
Zgłoszenia wraz z wpłatą: PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Informacje w JDK: tel. 514 284 625.
Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.
er