
BARDZO MŁODA KULTURA
Bardzo Młoda Kultura
Jasielski Dom Kultury zaprasza 19 lutego br., godz. 16.00 na spotkanie informacyjne w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”. Program realizowany jest w latach 2019-2021, a jego celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce oraz polepszanie współpracy pomiędzy sektorami kultury i edukacji. Projekt realizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021”.
Centrum Kulturalne w Przemyślu realizuje program już po raz drugi. Placówka, która znalazła się wśród 16 beneficjentów programu prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, tym samym stała się jedynym operatorem programu w województwie podkarpackim.
Strategicznym celem programu jest wzmocnienie roli edukacji kulturowej w województwie podkarpackim, polepszenie współpracy pomiędzy sektorami kultury i edukacji, pobudzenie kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych środowiska kultury i oświaty.
Projekt adresowany jest do: przedstawicieli instytucji kultury (domy
i ośrodki kultury, muzea, biblioteki, teatry, galerie), NGO, placówek edukacyjnych (przedszkoli, szkół, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic, ochronek prowadzonych przez osoby duchowne), przedstawicieli grup nieformalnych oraz działaczy społecznych.
Na program „Bardzo Młoda Kultura” składa się:
- prowadzenie spotkań organizacyjnych, informacyjnych i integracyjnych skierowanych do animatorów kultury, przedstawicieli instytucji kultury i placówek oświatowo – edukacyjnych.
- organizowanie szkoleń i warsztatów dla wymienionych wcześniej przedstawicieli.
- prowadzenie tzw. konkursów regrantingowych skierowanych do osób biorących udział we wcześniejszych działaniach.
- przeprowadzenie diagnozy regionalnego środowiska zajmującego się edukacją kulturową (identyfikacja podmiotów zajmujących się tego typu działalnością w regionie, określenie relacji występujących pomiędzy nimi, potencjałów
i ograniczeń) oraz przedstawianie ich wyników. - utworzenie portalu związanego z edukacją kulturową w regionie.
Dzięki tym działaniom uczestnicy programu będą mogli realizować swoje autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej.
Jednym z elementów składowych zadania są spotkania informacyjne, jak to organizowane, m.in. w Jasielskim Domu Kultury. Oprócz tego prowadzone są:
1) badania i diagnoza potrzeb dzieci i młodzieży jako odbiorców Projektu Bardzo Młoda Kultura (określenie potrzeb w podziale na grupy wiekowe, identyfikacja zainteresowań odbiorców i form pracy, które są dla nich najbardziej odpowiednie, wypracowanie kryteriów oceny projektów lokalnych na kolejne lata na podstawie powyższych ustaleń) oraz ewaluacja Projektu Bardzo Młoda Kultura w województwie podkarpackim – efektem będą dwa oddzielne raporty w wersji elektronicznej
2) spotkania informacyjno – sieciujące w wybranych miejscowościach Podkarpacia (Łańcut, Sanok, Tarnobrzeg, Lubaczów, Jasło i Przemyśl)
3) warsztaty i szkolenia dla osób zajmujących się edukacją kulturową prowadzone przez doświadczonych specjalistów, którzy przekażą umiejętności
i kompetencje potrzebne przy realizacji autorskich projektów
4) regranting – realizacja autorskich projektów edukacyjno-kulturowych, których uczestnikami są dzieci i młodzież nie wykluczając niepełnosprawnych
5) promocja i reklama Projektu we wszystkich mediach
6) Podkarpacka Giełda Projektów – spotkanie integracyjne środowiska kultury i oświaty, wymiana pomysłów i doświadczeń po realizacji projektów w każdym roku trwania Bardzo Młodej Kultury.
Więcej na: http://www.bmk-ck.pl