A to Polska właśnie
Znany i podziwiany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, wystąpił w niedzielny wieczór, 10 czerwca br. na jasielskim rynku. Koncert „A to Polska właśnie” odbył się w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Imponujące widowisko obejrzały tysiące jaślan.
Publiczność miała okazję podziwiać ponad stuosobowy zespół: chór, balet i orkiestrę, w żywiołowym, efektownym widowisku, pokazującym ogrom bogactwa i niewiarygodne piękno polskiej kultury ludowej. Setki barwnych kostiumów z różnych regionów Polski i kunszt artystyczny wykonawców pieśni i tańców zachwyciły widownię, która entuzjastycznie oklaskiwała każdy popis. Koncert był też świetną okazją, żeby zanucić razem z występującymi znane wszystkim od pokoleń piosenki: „Poszła Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka” oraz „Pije Kuba do Jakuba” i inne.
Przed koncertem, zapraszając wypełniającą płytę jasielskiego rynku publiczność na niezwykłe widowisko, burmistrz miasta Ryszard Pabian wyjawił, że już dwa lata temu zrodził mu się pomysł uczczenia niezwykłego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości koncertem niezwykłego zespołu, jakim jest „Śląsk”. – W czasie prawie wszystkich uroczystości, jakie miały miejsce od listopada ubiegłego roku, bo wtedy rozpoczęliśmy obchody jubileuszu, staramy się przedstawiać wydarzenia, postaci, które pracowały nad tym, aby Polska niepodległość odzyskała – mówił burmistrz R. Pabian, zaznaczając, że koncert „Śląska” pokaże nieco inne podejście do tego tematu. – To spojrzenie poprzez coś, co stanowi dowód tożsamości narodowej, a więc przez naszą kulturę. Stąd pomysł na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który w swoim repertuarze ma piękne polskie pieśni i tańce. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że będzie to uczta dla oczu i uszu, że przeżyjemy wspaniałe wydarzenie. Drodzy Państwo, ten wieczór jest dla Was.
Działający od 65 lat Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny przybliżyli widowni dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk i wicedyrektor tej instytucji Helena Gołębiowska, szczególnie witając obecnego na koncercie zastępcę dyr. zespołu „Śląsk” Tomasza Janikowskiego oraz podkreślając związki z Jasłem dyrygującego orkiestrą Krzysztofa Dziewięckiego. Był on przez półtora roku (od 17 lutego 1981) dyrygentem Jasielskiej Orkiestry Symfonicznej. Współpraca ta zaowocowała wieloma koncertami z udziałem znakomitych muzyków. Niektórzy z nich są dziś profesorami Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jurorami Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów, organizowanego przez JDK i szkołę muzyczną w Jaśle.
JDK