Nieformalna Grupa Plaja istnieje od 2007 r. i zrzesza ok 19 artystów, uprawiających różne dyscypliny plastyczne. Przed 15 laty zaproponował jasielskim twórcom pokazanie swoich prac na wspólnej wystawie ówczesny dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Alfred Sepioł. To był moment zwrotny w integracji grupy, która spotykała się w pracowni przy ul. Słowackiego. Nazwę wymyślił Jan Kukułka.
Plaję tworzą m.in. Piotr Betlej, Kazimierz Bosak, Iga Brej-Kozon, Anna Brożyna, Mieczysław Burda, Wiesław Czechowicz, Joanna Dyląg-Faliszek, Barbara Józefowicz, Tomasz Kasprzyk, Ireneusz Kopacz, Bogdan Kozon, Jan Kukułka, Adam Łyszczek, Tomasz Olbrot, Anna Papiernik-Wojdyła, Justyna Polar, Małgorzata Samborska, Bogdan Samborski, Mirosław Szudy.
„Plaja”– nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków skupiające; malarzy ,grafików, rzeźbiarzy, ceramików, fotografików, twórców tkanin artystycznych. Nie miejsce zamieszkania czy pracy jest dla nich podstawowym kryterium wyznaczającym ptzynależność do tej grupy, lecz niekiedy miejsce pochodzenia, przede wszystkim zaś specyficzna więź z miastem, które umożliwiło im pierwszy kontakt ze sztuką a obecnie stwarza możliwości rozwijania własnej twórczości oraz konfrontacji własnych poglądów i wizji artystycznych. Tradycje plastyczne w Jaśle sięgaj ą XIX wieku i były kontynuowane przez całe następne stulecie, chociaż działalność miej scowych artystów nie zapisała się wtedy spektakularnymi wydarzeniami w postaci znaczących wystaw lub innych przedsięwzięć. Dopiero w połowie lat 90 tych ubiegłego wieku grupa młodych jasielskich twórców zawiązała „Stowarzyszenie Artystów Plastyków Ziemi Jasielskiej” i przygotowała dwie duże wspólne wystawy Jasielskie Spotkania I ( 1994 r. ) i Jasielskie Spotkania II (1997 r.), a później kilka wystaw indywidualnych autorów. W latach następnych jasielscy plastycy brali udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych, a także w kilku plenerach malarskich i rzeźbiarskich. Dotychczasowa działalność i dorobek twórczy miejscowych plastyków wykazuje, że jest to środowisko niezależne i otwarte, któremu nie obce są najnowsze tendencje i prądy w sztuce współczesnej, ale które ceni także tradycj e i uznane już kierunki. To nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków jest także forum dyskusji na temat sztuki i wartości humanistycznych w obecnym skomercjalizowanym świecie i wspólnie z innymi instytucjami i stowarzyszeniami stanowi stały element życia kulturalnego miasta Jasła.
Alfred Sepioł