Jakie cechy wyróżniają dobrego wolontariusza? Czy bycie wolontariuszem to trudne zadanie? Co nam daje wolontariat? Czy czerpiemy z niego jakieś korzyści dla siebie? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów „Ja wolontariusz”, zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach projektu „Wolontariusz zadomowiony”.
Już do pierwszego zadania wolontariusze podeszli z dużym zapałem i sporą dawką kreatywności. Za pomocą techniki kolażu stworzyli postać dobrego wolontariusza. Wspólnie zastanawiali się nad tym jakie cechy powinien posiadać taki wolontariusz oraz w jaki sposób może je nabywać i doskonalić.
Myślę, że dobry wolontariusz to ktoś kreatywny i odpowiedzialny, ale też spontaniczny i czasem chaotyczny. Taki kontaktowy indywidualista – powiedziała Kornelia.
Porozmawialiśmy o tym, czy bycie wolontariuszem to trudne zadanie i zgodnie stwierdziliśmy, że nie tylko osoby czy instytucje, które wspieramy czerpią z tej pomocy korzyści, ale bardzo dużo zyskują również sami wolontariusze.
Nie tylko możemy dobrze spożytkować swój czas, ale poznajemy też fajnych ludzi, zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenie – zaznaczyła Ania
Podczas ćwiczenia „Drzewo oczekiwań” wymieniliśmy spostrzeżenia na temat wolontariatu w naszej instytucji i zastanowiliśmy się jak go rozwijać i udoskonalać. W rezultacie na drzewie zawisły kolorowe liście z propozycjami i pomysłami wolontariuszy.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy przygotowali kolorowe lapbooki, w których będą mogli zapisywać swoje przemyślenia oraz gromadzić informacje na temat zainteresowań czy planów na przyszłość.
Warsztaty są częścią projektu „Wolontariusz zadomowiony – 5 lat wolontariatu w MBP w Jaśle”. Projekt jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Wolontariat w kulturze”. Dofinansowano ze środków Fundacji Kronenberga w ramach projektu „Przepis na wolontariat”.
MBP Jasło