Blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji i 9 dni podczas których tematem przewodnim będzie kultura lasowiacka. Na nowy FESTIWAL prezentujący tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej zaprasza Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.
W trakcie festiwalowego święta pod znakiem „Lasowiackiego Serca” znajdzie się coś i dla ciała i dla ducha. W ramach bloku tematycznego „LAS – NASZ DUCH” zapraszamy do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez las k. Kolbuszowej, rajd rowerowy k. Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.
Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków będzie się można dowiedzieć m.in. podczas warsztatów w MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ. Królować tam będą także przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki.
Jak na prawdziwy lasowiacki Festiwal przystało, nie zabraknie też motywu serca. Miejscem, gdzie na pewno zagości wzór serca będzie MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI, w którym odbędą się warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne. „Lasowiackie serce” zagości też w ETNOSTREFIE NA BŁONIACH W STALOWEJ WOLI. Na błonia zapraszamy też na FINAŁ FESTIWALU – WIDOWISKO PLENEROWE „LAS — DOM NASZ” (28 SIERPNIA) pod dyrekcją artystyczną Pawła Steczkowskiego! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, Lasowiaczki, Górniacy. Gwiazdą wieczoru będzie PAWEŁ STECZKOWSKI & TEUTA PROJECT wraz z KAPELĄ KAZIMIERZA MARCINKA. Zagrają koncert „Władysław Pogoda w JAZZIE”, na którym będzie można posłuchać tradycyjnych lasowiackich melodii w nowoczesnych jazzowych aranżacjach.
Koncertowo będzie także na ZAMKU W BARANOWIE SANDOMIERSKIM, który w ramach lasowiackiego święta … przejmą leśne dzieci! Zagra Nadsańska Orkiestra Kameralna i zaśpiewa Chór Dworski. A na dzieciaki czekać będzie moc atrakcji (warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy).
Wstęp na wydarzenia i imprezy festiwalowe jest nieodpłatny. *By uczestniczyć w wydarzeniach na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej należy wykupić bilet wstępu do Muzeum.
Więcej wydarzeń, lokalizacji oraz szczegółowy program Festiwalu znajduje się na plakacie oraz na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej. Zapraszamy na stronę wydarzenia na profilu FB: https://www.facebook.com/events/357809815870503 oraz na profil @podkarpackie.travel: https://www.facebook.com/podkarpackie.travel
Wydarzenia w ramach I FESTIWALU KULTURY LASOWIACKIEJ ETNOLAS odbędą się w miejscowościach: BARANÓW SANDOMIERSKI, BOJANÓW—JAMNICA, BUDY GŁOGOWSKIE, CZARNA SĘDZISZOWSKA, GŁOGÓW MAŁOPOLSKI, JATA, KOLBUSZOWA, LEŻAJSK, PORĘBY DYMARSKIE, RUDNIK N. SANEM, STALOWA WOLA, TARNOBRZEG, WILCZA WOLA, ULANÓW.