W weekend 9 i 10 października Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza w Beskid Niski na ostatnie –wyjątkowe wydarzenia XV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego. Łączymy siły z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Ożennej i wyprowadzamy literaturę na bezdroża. Adresatami działań są w pierwszej kolejności dzieci w wieku 6-10 lat z rodzicami/opiekunami, ale w plenerze dla wszystkich chętnych znajdzie się miejsce.
Sobota, 9 października:
10:00 – 13:00 – Dzikie ścieżki. Wyprawa do lasu z Maćkiem Magnuszewskim. Po bezdrożach, tym razem dosłownie, po dzikich (a może nawet dziczych) ścieżkach oprowadzą nas ludzie lasu, Maciek Magnuszewski i Sławek Czyżowicz. Będziemy wypatrywać przygotowań do huczki, śledzić trasy przelotów ptaków, szukać śladów i tropów zwierząt, rozpoznawać różne gatunki grzybów.
15:00 – 16:30 – Na dzikich ścieżkach dzików. Warsztaty literacko-artystyczne z Jolą Richter-Magnuszewską dla dzieci w wieku 6-10 lat. Autorka m.in. „Dzikiej książki o dzikach i o ich kuzynach” zajmie dłonie, głowy i serca uczestników. Czytając, malując, rysując i wycinając, uczestnicy będą uczyć się empatii i szacunku dla wszystkich istot oraz uświadomią sobie, jak fascynujące i zagadkowe są stworzenia, które żyją tuż obok człowieka.
17:00 – Dzień Pisania Listów, zachęcamy, by wesprzeć Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej w akcji postcrossingowej, obejrzeć ich imponującą kolekcję pocztówek lub ostemplować koperty swoich własnych listów i kartek do krewnych stemplami OEE Ożenna.
Niedziela, 10 października:
10:00 – 12:00 – Eko-warsztaty sensoryczne dla dzieci poprowadzi Sławek Czyżowicz. Uczcimy Dzień Drzewa i posłuchamy, co tworzy muzykę w lesie i sprawdzimy jak grają drzewa. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Można przyjechać tylko na wyprawę do lasu, można przywieźć dzieci na warsztaty literacko-artystyczne lub na warsztaty sensoryczne, a można też przyjechać na cały weekend i spokojnie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Organizatorzy nie zapewniają noclegu i wyżywienia, ale istnieje możliwość rezerwacji noclegu w OEE Ożenna, a także zamówienia obiadów w sobotę i niedzielę na własny koszt, lub skorzystania z kuchni w Ośrodku, w której można przygotować śniadanie lub odgrzać własne posiłki. Zachęcamy też do zabrania ulubionych przysmaków, które można upiec na ognisku, jeśli pogoda pozwoli, rozpalimy je w sobotę o 19:00. Ponadto mogą się przydać:
– buty na błotniste ścieżki (koniecznie!)
– solidne okrycie przed chłodem i deszczem
– lornetka
– kozik i koszyk na grzyby (a nuż…)
Szczegóły oraz informacje o zapisach dostępne są na stronie www.mbp.jaslo.pl .
Uwaga: Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu oraz formuły spotkań ze względu na aktualne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19 a także w zależności od warunków pogodowych.
Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.