10 września br. w ramach projektu „Rośniemy w Niepodległość!” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty, historyczno-etnograficzne dla młodzieży, prowadzone przez Annę Woźniak – edukatorkę historyczną, animatorkę kultury, opowiadaczkę i archeolożkę.
W czasie warsztatów młodzi mieszkańcy Jasła porozmawiali o swoich korzeniach oraz postarali się dowiedzieć więcej o historii miasta i regionu za przyczyną rycin, obrazów i fotografii, które przywoływały m.in. miejsca stanowiące ogniwo do opowieści o dawnych bohaterach codzienności. W rezultacie wspólnej pracy powstały przestrzenne skrzynki z historią regionu zamkniętą wewnątrz, której wycinek można obejrzeć spoglądając przez tytułową dziurkę od klucza. Instalacje wykonane przez młodzieży pod okiem prowadzącej oraz nauczyciela historii i regionalisty przywoływały w szczególny sposób życie codzienne mieszkańców miasta i okolic. Stanowić będą sentymentalną pamiątkę czasów minionych i niezapomniane spotkanie z historią.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Rośniemy w Niepodległość!” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.
Partnerami projektu są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.
MBP Jasło