1920 – OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI W SETNĄ ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ
Rok 1920 był dla odradzającej się Polski wyjątkowy. Choć z początkiem lutego II Rzeczpospolita zyskała dostęp do morza, to jednak na Śląsku czy Mazurach granice wciąż pozostawały niepewne. Najbardziej dynamiczna sytuacja panowała na wschodzie kraju. W latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska o województwa południowo-wschodnie, z kolei lata 1919-1921 to czas zmagań z bolszewicką Rosją o przyszłość całej Polski. Decydujący okres wojny polsko-bolszewickiej przypadł na wspomniany rok 1920 – wydawało się wówczas, że szybko postępujące wojska bolszewickie może zatrzymać tylko cud. W obronę przed najeźdźcami zaangażowali się Polacy ze wszystkich regionów kraju, od świeżo włączonego do Polski Pomorza po Śląsk, od Wielkopolski po Kresy Wschodnie. 13 sierpnia rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy, określana mianem Cudu nad Wisłą. Starcie zakończyło się 20 sierpnia spektakularnym zwycięstwem Polski, a jego przypieczętowaniem było podpisanie traktatu ryskiego, które nastąpiło już pół roku później, 18 marca 1921 r.
Sto lat później po tamtych wydarzeniach, Biuro Programu „Niepodległa” ogłasza ogólnopolski konkurs literacki „1920”.
Konkursem pod symbolicznym hasłem „1920” chcemy zachęcić do stworzenia literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Niezwykłych, bo odrodzona po ponad stu latach zaborów Polska musiała zmierzyć się z niełatwym zdaniem obrony i utrzymania swojej obecności na nowych mapach świata. Choć wewnętrznie wciąż była w trakcie jednoczenia (nie było nawet wspólnej waluty – złotówka miała pojawić się dopiero kilka lat później!), musiała pokazać, że jest jednak krajem, w którym solidarność, bohaterstwo, braterstwo i wolność to nie tylko puste hasła, ale podstawowe wartości, którymi kieruje się cały naród. Chcemy pokazać, że cel, który przyświeca dzisiaj działaniom Biura Programu „Niepodległa”, czyli wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków, jest tożsamy z tym, którym kierowali się nasi przodkowie w czasie nawały bolszewickiej.
Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia.
Teksty należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.
UWAGA! Tekstów nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem pracy. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł tekstu oraz dane kontaktowe. Niezbędne jest załączenie oświadczenia konkursowego (może być skan/zdjęcie wypełnionego oświadczenia konkursowego).
Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/